طریقه استفاده و نگهداری از تلویزیون

طریقه استفاده و نگهداری از تلویزیون

تلویزیون یکی از وسایلی ضروری در خانه است. به‌طور معمول در هر خانه‌ای، حداقل یک دستگاه تلویزیون وجود دارد. امروزه به‌دلیل بالا بودن قیمت لوازم خانگی، درصورت خراب‌شدن هر یک از وسایل خانه امکان تعویض آن سخت است. به‌همین دلیل سعی کنید از لوازم برقی خود به‌خوبی نگهداری کنید. 

هر وسیله‌ای طول عمر مشخصی دارد. برخلاف باور مردم روشن‌ بودن تلویزیون یا استفاده طولانی‌مدت از آن در طول عمر تلویزیون موثر نیست. تلویزیون نیز همانند سایر وسایل برقی دیگر، طول عمر مشخصی دارد که بر اساس ساعت مشخص می‌شود. در ادامه می‌توانید با راهکارهای مراقبت از تلویزیون خود آشنا شوید.

 

عمر مفید تلویزیون چه میزان است؟ممکن است برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که عمر مفید تلویزیون چند سال است. به‌طوری کلی عمر مفید دستگاه تلویزیون ساعتی است که می‌تواند تصویری را با کیفیت نشان دهد. در این صورت زمانی که گفته می‌شودعمر مفید تلویزیون شما به پایان رسیده است، به این معنا نیست که تلویزیون شما بسوزد یا نتواند تصویری را نشان دهد. بلکه بدین معناست که تلویزیون نمی‌تواند به‌خوبی قبل تصاویر را با کیفیت نشان دهد. 

به‌طور معمول عمر مفید دستگاه شما در دفترچه راهنما یا برچسبی نوشته شده است که در پشت تلویزیون قرار دارد. در حالت کلی عمر مفید تلویزیون‌های پلاسما دو برابر تلویزیون‌های ال‌ای‌دی و تلویزیون‌های ال‌سی‌دی است. اگر به‌طور معمول روزانه ۵ ساعت از تلویزیون استفاده کنید، عمر مفید در تلویزیون‌های پلاسما ۵۲ سال و در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی و ال‌سی‌دی، ۱۶ تا ۳۸ سال است.

بیشتر بخوانید: انواع تلویزیون‌های ال‌ای دی (LED)

نگهداری و استفاده از تلویزیوناگر تلویزیون را به‌تازگی خریداری کره‌اید، بهتر است نکاتی که باعث افزایش طول عمر تلویزیون می‌شود را از ابتدای کارکرد تلویزیون رعایت کنید. در ابتدا دفترچه‌ی تلویزیون را به‌خوبی مطالعه کنید. پس از آن با دکمه‌هایی که بر روی کنترل قرار دارد و همچنین روی دستگاه تلویزیون نیز وجود دارد، آشنا شوید. 

بسیاری از افراد برای این‌که گردوخاک بر روی دستگاه ننشیند، چسب‌های و پلاستیک‌های تلویزیون را جدا نمی‌کنند. باید توجه داشته باشید که این پلاستیک‌ها باعث داغ‌شدن بیش‌از حد تلویزیون می‌شود. در ابتدایی که تلویزیون را خریداری کرده‌اید، این پلاستیک‌ها را جدا کنید. برای تمیز کردن صفحه‌ی تلویزیون سعی کنید از دستمال و محلول مخصوص به خود تلویزیون استفاده کنید. اگر با شیوه‌ی صحیح تمیز کردن تلویزیون آشنا نباشید، ممکن است برای پنل تلویزیون مشکل ایجاد شود و مجبور به تعویض ‌آن شوید. 

برای قطع و وصل کردن تلویزیون سعی کنید سیم را نکشید و از دو شاخه تلویزیون را قطع و وصل کنید. اگر برای اولین بار قصد دارید تلویزیون را نصب کنید، از نمایندگی‌های مجاز کشور کمک بگیرید. 

سعی کنید برای تلویزیون خود ترانس برق یا محافظ برق تهیه کنید. محافظ برق در زمانی که نوسانات برق به‌وجود می‌آید، از تلویزیون شما محافظت می‌کند تا از بروز آسیب احتمالی جلوگیری می‌کند. یکی از نکاتی که باید در زمان نوسانات برق به آن توجه کنید، روشن ‌کردن تلویزیون است. در زمان وصل‌شدن برق سعی کنید پس از مدت زمان ۱۰ دقیقه تلویزیون را روشن کنید.

یکی دیگر از نکاتی که باعث افزایش طول عمر تلویزیون می‌شود، تنظیم کنتراست و میزان روشنایی تلویزیون است. اگر در مدت زمان استفاده از تلویزیون سعی کنید میزان روشنایی و کنتراست تلویزیون را تنظیم کنید، می‌توانید تا حدودی باعث بهبود طول عمر دستگاه تلویزیون خود شوید. سعی کنید روشنایی و کنتراست تلویزیون خود را در حالت متوسط رو به کم قرار دهید. اگر روشنایی و کنتراست تلویزیون بالا باشد، به پیکسل‌های موجود در تلویزیون فشار وارد می‌شود و باعث می‌شود تا عمر مفید تلویزیون کاهش پیدا کند. 

بیشتر بخوانید: هنگام خرید تلویزیون سردرگم نشوید (راهنمایی برای خرید تلویزیون)اگر برای تغییر دکوراسیون یا هر دلیل دیگری مجبور به جابه‌جایی تلویزیون شده‌اید، باید با دقت جابه‌جایی را انجام دهید. اگر در حین جابه‌جایی ضربه‌ای به صفحه‌ی تلویزیون وارد شود، ممکن است باعث آسیب به پنل تلویزیون شود و در این حالت مجبور به تعویض آن می‌شوید.

محلی که تلویزیون را در آن قرار می‌دهید، بسیار مهم است. یکی از نکاتی که در طول عمر تلویزیون موثر است، محل قرار گرفتن تلویزیون است. سعی کنید محل تلویزیون را طوری انتخاب کنید که نور مستقیم آفتاب با آن برخورد نکند. هم‌چنین دمای محیط در حد مطلوبی باشد. تهویه‌ی مناسب در اطراف تلویزیون وجود داشته باشد. همچنین وسایلی تیز و برنده را از اطراف تلویزیون دور کنید. سعی کنید از نزدیک‌کردن وسایلی همانند آهنربا، تلفن همراه به تلویزیون جلوگیری کنید.

 

نکات پایانی نگهداری از تلویزیون

امروزه تلویزیون یکی از حیاتی‌ترین وسایل موجود در خانه است که اگر دچار مشکل شود، باعث اختلال در زندگی روزمره می‌شود. به‌همین دلیل سعی کنید از راهکارهایی که باعث افزایش طول عمر تلویزیون شما می‌شود، استفاده کنید. اگر قصد خرید تلویزیون دارید، بهتر است تلویزیونی را خریداری کنید که طول عمر بیش‌تری نسبت به سایر تلویزیون‌ها دارد حتی اگر مجبور به پرداخت هزینه‌ی بیش‌تری شوید.