علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

۲۵ اسفند ۱۳۹۸
  • علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

قرص ماشین ظرفشویی ، مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی ، نمک ماشین ظرفشویی ، پودر ماشین ظرفشویی، اینها تمام شوینده های ماشین ظرفشویی هستند، شوینده هایی که به تمیز کردن ظروف شما در ظرفشویی کمک می­کند و چنانچه اصول را رعایت نمایید در نهایت ظروفی براق و تمیز از ظرفشویی خود تحویل می­گیرید .

قرص ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یا همان شوینده ظرفشویی در مدلهای مختلف کارایی مختلفی دارد ، محفظه مربوط به جاقرصی یا پودر ظرفشویی را باز کنید و یک عدد قرص و یا20 گرم پودر ظرفشویی بریزید.

مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

مایع جلادهنده یا همان مایع ظرفشویی در 5 دقیقه آخر همراه بخار آب ظروف را براق می­کند .

نمک ماشین ظرفشویی

آلارم نمک به صورت علامت اختصاری S نمایان میشود ، اگر روشن بود درب ظرفشویی را باز کنید و کف ظرفشویی سمت چپ ، درب جا نمکی را باز نمایید و نمک مخصوص ماشین ظرفشویی را شارژ نمایید .

ماشین ظرفشویی دارای قطعه ای به نام رزین می­باشد که کار آن گرفتن سختی آب برای شستشوی ظروف در ظرفشویی است و وظیفه نمک ماشین ظرفشویی این است که : در 5 دقیقه آخر رزین را شستشو داده و برای شستشوی بعدی آماده کند .

علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی:

خش افتادن غیر از لک شدن یا سفیدک زدن ظروف است. راه ساده تشخیص، پاک کردن لکه با کمی سرکه است، اگر پاک شد لکه است اگر نه متاسفانه خش هست و درست نمی­شود !!! اما چرا ؟ !

اول علت لکه : درست است که مایع جلا به دلیل کم کردن کشش سطحی آب و سر دادن آب از ظروف ، لکه را کم می­کند یا از بین می­برد ولی دلیل لکه افتادن استفاده نکردن از مایع جلا نیست ، معمولا به این دلایل است :

  • استفاده نکردن از نمک در مخزن ماشین یا استفاده نکردن از نمک مخصوص ظرفشویی( دقت بفرمایید که قرص­ها یا پودرهای حاوی نمک اولا رزین سختی­گیر ماشین را احیا نمی­کنند، دوما فقط آب زمان شستشو را نرم می­کند ، در زمان آبکشی های بعدی خصوصا آبکشی آخر قرص و پودری در کار نیست که آب را نرم کند! و این سختی آب( عموما نمکهای کلسیم و منیزیم ) به صورت لکه خشک می­شود و شما را ناراحت می­کند در حالیکه سخت گیر ماشین در تمام مراحل آب نرم تولید می­کند که برای این منظور باید مخزن نمک ماشین از نمک گرانول که به نمک ظرفشویی معروف است پر باشد( ارزان بودن و گران بودن آن فرقی ندارد ، نمک باید خالص باشد ).
  • تنظیم نبودن میزان سختی آب ماشین یا همان درجه نمک با سختی آب منزل که بسیار مهم است و باعث می­شود با وجود نمک در مخزن سختی آب به اندازه لازم گرفته نشود و در آبکشی ها خصوصا آبکشی نهایی ظروف لکه دار شوند که در صورت عدم وجود مایع جلا دهنده خودش را نشان می­دهد و باز ناراحت کننده است( متاسفانه حتی بعضی از نصاب ها هم از این تنظیم اظهار بی اطلاعاتی می­کنند).
  • کم بودن ماده شوینده نسبت به کثیفی ظروف
  • استفاده از پودر یا قرص یا مایع جلای تاریخ گذشته

نشت آب نمک از مخزن نمک به محفظه شستشو( درب مخزن نمک محکم بسته نشده یا قبل از بسته شدن تمیز نشده و خرده های نمک مانع از کیپ شدن در می­شود ، این ایراد بیشتر در ماشین ظرفشویی الجی می­باشد).

نکته : مایع جلا دهنده ممکن است مسئله لکه را در بعضی از شرایط حل کند ولی بدون مایع جلادهنده هم به شرط رعایت موارد فوق لکه نباید به وجود بیاید.

منبع:سایت تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد.

برای ارسال نظر ابتدا وارد شوید و یا در سایت ثبت نام نمایید.